HANDBAL. JUNIORI. Fabrica de Campioni din Baia Mare a acces în fazele finale a Campionatului Național

Orașul Turda a fost gazda fazei Eurozonă a Campionatului Național de Junioare 4 în weekend-ul trecut. Au participat 13 echipe, împărțite în 4 grupe. Fabrica de Campioni a ajuns la Eurozonă după ce a câștigat faza județeană a competiției.

Sâmbătă, 23 martie, au avut loc meciurile din grupă. Echipa noastră a fost repartizată în grupă cu AHC VM Zalău și ACS Atletik Satu Mare pe care le-a învins cu 22-18 (9-9), respectiv 23-3 (15-0). Astfel, junioarele noastre s-au clasat pe primul loc în grupă și au obținut calificarea la turneul semifinal.

Echipele calificate la turneul semifinal au mai jucat duminică, 24 martie, pentru stabilirea clasamentului final al fazei Eurozonă. Fabrica de Campioni a mai jucat încă două meciuri: cu KKS Cămin Satu Mare, scor 20-24, și cu Olimpia Satu-Mare, scor 31-18.

Astfel, cu 3 victorii și o înfrângere în faza Eurozonă, echipa de junioare 4 a Fabricii de Campioni merge la turneul semifinal de pe locul 3 și așteaptă să își cunoască adversarele.