HANDBAL. MASCULIN. Minaur “zâmbește de pe locul doi”

Acesta a fost titlul extrem de inspirat al ofițerului de presă (Mircea Grumaz) al clubului Minaur, după victoria handbaliștilor băimăreni în etapa a 15-a, în deplasarea de la Buzău: ACS HC Buzău – CS Minaur Baia Mare: 25-30 (11-11)

“O victorie extrem de importantă pentru echipa noastră, care s-a impus cu 30-25 în deplasarea de la Buzău, una dintre echipele bune ale campionatului. Oarecum, Minaur ne spune că nu lasă podiumul nici sezonul acesta, ba chiar se va bate pentru locul al doilea cu Constanța.

Meciul de la Buzău a fost echilibrat în prima sa parte, cu echipele pe rând la conducere, gazdele având de două ori avantaj de două goluri pe finalul primei parți, 10-8 și 11-9, dar Mollino și Cumpănici au marcat de două ori într-un minut și la cabine s-a intrat “braț la braț”. Primele minute ale părții a două au fost consacrate golurilor și fazelor frumoase, cu un avantaj pentru echipa noastră, care a fost mai eficientă: 16-19 (min. 41). Adică 13 goluri în 11 minute.

Minaur ține bine de scor, chiar dacă apar eliminări și chiar dacă Mosic înscrie pe bandă rulantă (12 goluri din 19 aruncări). Contează însă alea 7 ratări, precum au contat și cele 5 aruncări de la 7m irosite de gazde, Terekhov și Al-Khafadji având și ei merite serioase. Vine și un moment de cumpănă, la 21-23, când gazdele s-au apropiat la două goluri, având și atacul. Aici Mosic a ratat, apoi au venit două 7m ratate, timp în care Minaur și-a văzut de treabă și a marcat. De aici până la final nu au mai fost probleme, iar băimărenii obțin trei puncte mari de tot, cu un Cumpănici în zi mare și din ce în ce mai bun în angrenajul echipei”.

Clasament

1. Dinamo București – 45p (555-416)
  2. Minaur Baia Mare– 35p (473-420)
  3. CSM Constanța – 34p (419-352)
  4. CSM București – 26p (401-380)
  5. Potaissa Turda – 24p (477-440)
  6. ACS HC Buzău – 23p (461-456)
  7. CSM Focșani – 20p (420-453)
  8. CSM Bacău – 18p (404-432)
  9. CSU Suceava – 18p (440-480)
  10. Steaua București – 11p (401-429)