
ACȚIUNI DE COMBATERE a pescuitului ilegal în zona râurilor Someș, Lăpuș, Sălăjel
O echipă de jandarmerie aparținând Inspectoratului de Jandarmi Județean ,,Pintea Viteazul” Maramureș, împreună cu un inspector din cadrul Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură și cu reprezentanți ai Agenției Județene de Vânătoare și Pescuit Sportiv (AJVPS) Maramureș au desfășurat o activitate de verificare a respectării normelor legale privind protejarea resurselor acvatice vii și prevenirea și combaterea faptelor antisociale în domeniul pescuitului și acvaculturii.
Activitatea s-a desfășurat în zona râurilor Someș, Lăpuș, Sălăjel și a avut ca scop descurajarea încălcării normelor legale privitoare la activitatea de pescuit în perioada de prohibiție.
Cu ocazia verificărilor efectuate au fost aplicate patru sancțiuni contravenționale în valoare de 24.000 de lei pentru pescuit pe timpul perioadei de prohibiție, faptă prevăzută de Legea 176/2004 a pescuitului și a protecției resurselor acvatice vii.
Menționăm faptul că acțiuni de acest tip au mai fost derulate și pe parcursul săptămânilor trecute și vor continua și în perioada următoare.
Valoarea sancțiunilor contravenționale pentru nerespectarea prevederilor legale în ceea ce privește activitatea de pescuit este între 1.000 și 10.000 de lei.