ALEGERI LOCALE 2024. Lista primarilor aleși din Maramureș

În urma alegerilor de duminică, 9 iunie 2024, conform rezultatelor parțiale, primăriile din județul Maramureș au fost adjudecate, în majoritatea cazurilor de primarii în funcție:

Orașe

Baia Mare – Doru Dăncuș (PSD) 23,45%

Baia-Sprie – Sebastian Bîrta (PNL) 54,71%

Borşa – Timiș Sorin (PDS) 54,81%

Cavnic – Petruț Vladimir (PNL) 50,53%

Dragomireşti – Vasile Țiplea (PSD) 61,37%

Sălişte de Sus – Iuga Ștefan (PSD) 63,55%

Seini – Gabriela Tulbure (PSD) 77,79%

Sighetul Marmaţiei – Vasile Moldovan (PSD) 43,92%

Şomcuta Mare – Buda Gheorghe (PSD) 76.52%

Tăuţii-Măgherăuş – Dumitru Marinescu (PNL) 75,76%

Târgu-Lăpuş – Vlad Herman (PNL) 40,25%

Ulmeni – Lucian Morar (PSD) 80,06%

Vişeul de Sus – Vasile Coman (PSD) 52,72%

 Comune

Ardusat – Rus Ciprian (PSD) 64,35%

Ariniș – Gheorghe Muresan (PSD) 63,71%

Asuajul de Sus – Dulf Vasile (PNL) 52,38%

Băiţa de sub Codru – Pop Bogdan (PNL) 54,49%

Băiuţ – Loredana Mureșan (PSD) 43,63%

Băseşti – Călăuz Ioan (PNL) 62%

Bârsana – Teodor Ștefanca (PSD) 61,90%

Bicaz – Mitru Dorin (PSD) 42,13%

Bistra – Duciuc Vasile(PNL) 45,80%

Bocicoiul Mare – Boldan Mihai (AUR) 48,24%

Bogdan-Vodă – Anuța Bizău (PNL) 62,24%

Boiul Mare – Prodan Nicolae (PSD) 81,17%

Botiza – Florea Poienar (PSD) 62,19%

Budeşti – Pop Simion (PNL) 82,80%

Călineşti – Petru Nemeș (PSD) 55,58%

Câmpulung la Tisa – R-Fekete Ludovic (UDMR) 49,70%

Cerneşti – Deac Mircea 71,77%

Cicârlău – Sorin Lupșe (PSD) 72,16%

Coaş – Achim Călin (PSD) 81,22%

Coltău – Cendes Lajos (UDMR) 56,80%

Copalnic-Mănăştiur – Stefan Mihalca (PNL) 73.35%

Coroieni – Gavril Ropan (PNL) 55,79%

Cupşeni – Nicolae Bude (PNL) 47,08%

Deseşti – Gheorghe Bohotici (PNL) 53.24%

Dumbrăviţa – Felician Ciceu (PNL) 71,77%

Fărcaşa – Stejeran Ioan (PNL) 64,40%

Gârdani – Dragos Nelu (PSD) 77,61%

Giuleşti – Batin Laurențiu (PNL) 100%

Groşi – Boltea Florin (PNL) 100%

Ieud – David Nicolae (PSD) 58,12%

Lăpuş – Buda Cristina (PNL) 90,89%

Leordina – Nistor Ioan (PSD) 45,03%

Mireşul Mare – Matieș Ioan (PSD) 60,32%

Moisei – Tomoiaga Grigore (PSD) 48,67%

Oarţa de Jos – Pop Bogdan (PSD) 81,01%

Ocna-Şugatag – Ioan Oanea (PSD) 74,52%

Onceşti – Godja Matei (Ind.) 100%

Petrova – Pălcuș Gheorghe (PNL) 67,38%

Poienile Izei – Bîrlea Mirela (PSD) 71,47%

Poienile de sub Munte – Chifa Alexa (PNL) 39.82%

Recea – Ardelean Vasile (PNL) 44,71%

Remetea Chioarului – Călin Petrică (PSD) 45,34%

Remeţi – Brînzanic Ivan (Ind.) 79,49%

Repedea – Miculaiciuc Ioan (PSD) 55,00%

Rona de Jos – Herbil Ioan (PSD) 62,40%

Rona de Sus – Semeniuc Alexe (PSD) 76,14%

Rozavlea – Vasile Mârza (PNL) 85,84%

Ruscova – Turcsin Ioan (PSD) 84,28%

Sarasău – Covaci Ioan (PSD) 75,10%

Satulung – Muresan Bujorel (PSD) 55,85%

Săcălăşeni – Pop Emilian (PNL) 45,68%

Săcel – Dologa Ionuț (PNL) 39,15%

Sălsig – Pop Daniel (PSD) 63,59%

Săpânţa – Stasn Gheorghe (PNL) 69,39%

Strâmtura – Pasere Ioan (PNL) 63,68%

Suciul de Sus – Todoran Ionel (Ind.) 48,32%

Şieu – Ardelean Ioan (PNL) 64,68%

Şişeşti – Tentiș Ioan (PNL) 61,57%

Vadul Izei – Petru Vlașin (PSD) 47,31%

Valea Chioarului – Burde Ioan (PSD) 60,34%

Vima Mică – Batin Liviu (PSD) 48,93%

Vişeul de Jos – Șimon Gavrilă (PNL) 59,71%

 

GlasulMM
GlasulMM