
CONTROALE. Polițiștii au verificat sistemele de pază și protecție din județ
În perioada 06- 29 martie a.c., polițiștii Compartimentului Sisteme de Securitate din cadrul Serviciului de Ordine Publică, cu sprijinul efectivelor de ordine publică a subunităților teritoriale, au acționat pe linia prevenirii şi combaterii faptelor ilegale din domeniul sistemelor de pază și securitate.
S-a avut în vedere verificarea respectării normelor referitoare la paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor în locațiile agențiilor de pariuri sportive, sălilor şi incintelor de exploatare a jocurilor de noroc și cazinourilor, precum și verificarea cerințelor minimale.
„Au fost verificate peste 90 de unități, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 40 de sancțiuni contravenționale conform prevederilor H.G. 301 din 2012 și ale Legii 333 din 2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor. Valoarea sancțiunilor a fost de 55.000 de lei”, arată IPJ Maramureș.
Marcel ȘERBAN