ÎN ZIUA VOTULUI. Trei sancțiuni contravenționale în valoare de 11.000 de lei
Din punct de vedere al atribuțiilor Ministerului Afacerilor Interne, în județul Maramureș, alegerile parlamentare s-au desfășurat în condiții normale de legalitate și siguranță publică, fără a se înregistra situații care să afecteze derularea procesului de vot.
Pentru ziua votului, la nivelul județului Maramureș, au fost mobilizați peste 850 de polițiști, jandarmi, pompieri, polițiști de frontieră și angajați de la alte structuri pentru menținerea ordinii publice, asigurarea protecției celor 444 de secții de vot și cercetarea sesizărilor de incidente electorale.
În ziua votului, au fost înregistrate 11 sesizări de posibile contravenții sau infracțiuni legate de procesul electoral. Din cele nouă sesizări de posibile contravenții, patru s-au confirmat, fiind aplicate trei sancțiuni contravenționale în valoare de 11.000 de lei și un avertisment, iar cinci nu s-au confirmat. Alte două sesizări au făcut referite la posibile infracțiuni, situații în care polițiștii au întocmit dosare penale și continuă cercetările.
Cea mai frecventă faptă sesizată a fost continuarea propagandei.