MARAMUREȘ. Peste 500 de șoferi, sancționați de polițiști

În aceste zile, efectivele de poliție rutieră din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Maramureș au acționat permanent pentru creșterea gradului de siguranță rutieră în rândul participanților la trafic, cu preponderență pe principalele tronsoane de drum ale județului.

”Au fost sancționați peste 500 de conducători de autovehicule, care nu au respectat legislația rutieră, mai mult de jumătate din sancțiuni fiind aplicate pentru nerespectarea regimului legal de viteză. Polițiștii au reținut în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce 38 de permise de conducere și au retras 21 de certificate de înmatriculare.

Prezența activă în trafic a polițiștilor rutieri s-a dovedit a fi una benefică, având în vedere constatarea a 15 infracțiuni comise la regimul rutier de participanții la trafic, patru din acestea fiind pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice”, au precizat oficialii IPJ Maramureș.

 

Ana-Maria HOJDA

Ana-Maria HOJDA
Ana-Maria HOJDA