METEO. Crăciun fără zăpadă

Carosabilul sectoarelor de drumuri nationale si judetene este partial umed. Sunt tronsoane de drum in zona montana care au partea carosabila curata si umeda. Angajatii sectiei de drumuri nationale au actionat cu cinci utilaje si au imprastiat 20 tone de material antiderapant pe DN18, DN1C, E58 si varianta de ocolire a municipiului Baia Mare.

Cerul este mai mult senin. Local in zonele joase se semnaleaza ceata. Vantul sufla slab, la moderat, cu intensificari temporare in zona inalta de munte. Cel mai rece a fost noaptea trecuta si in aceasta dimineata la statia meteo Iezer: -6 grade, -5 grade in Pasul Prislop, -2 grade Sighetu Marmatiei si in Pasul Gutai, -1 grad la Ocna Sugatag, Borsa si Cavnic, 0 grade in Baia Mare, Baia Sprie. Cel mai cald a fost in Targu Lapus: 4 grade. Stratul de zapada este prezent doar in zona de munte si masura pana la 31 cm la statia meteo Iezer. Pe unele cursuri de apa este formata gheata la mal.

Vremea va fi astazi ușor mai caldă decât normalul termic al perioadei. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare ziua la munte unde izolat va ninge slab. Vântul va sufla slab la moderat, cu intensificări îndeosebi în zona montană înaltă, cu viteze la rafală în general de 55…75 km/h. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 4 și 7 grade, iar cele minime între -5 și -2 grade.

GlasulMM
GlasulMM