
TRANSFER. Suedeza Amelia Lundback va juca la CS Minaur
Echipa de handbal feminin CS Minaur a anunțat primul transfer pentru sezonul următor al Ligii Florilor. Este vorba de suedeza Amelia Lundback (25 ani, centru), care în acest moment joacă în țara natală la Skuru IK Handbold.
“Consider că este un pas înainte în cariera mea și de aceea am ales CS Minaur Baia Mare. Campionatul României este unul puternic, este o foarte bună ligă și este minunat să joci împotriva unora dintre cele mai bune jucătoare din lume. Eu voi veni din vară la Minaur pentru a ajuta echipa să joace din nou în cupele europene. Este un obiectiv al meu și, sunt sigură, al echipei. Am urmărit câteva meciuri ale viitoarei mele echipe și am văzut ce atmosferă frumoasă este în sală la meciurile importante. Este extraordinar pentru un sportiv să joace cu sala plină, să fie atins de atmosfera din sală, este minunat. Îmi place să joc pe postul de conducător de joc și, de asemenea, ca inter stânga, însă pot juca oriunde la linia de 9m. Postul de centru îmi place cel mai mult. Joc și faza de apărare și îmi place să mă apăr în zona centrală.”, a spus Amelia Lundback, pentru site-ul oficial al clubului băimărean.
Antrenorul principal al echipei Skuru, Magnus Oscarsson Soder, a declarat: “Suntem fericiți de timpul în care am lucrat cu Amme și faptul că trimitem încă un jucător în Europa ne face mândri. Îi urăm lui Amme mult noroc în noul ei mediu.”
Mihai ROMAN
foto minaur.ro